jacob has logged 35 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Amour

Amour

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
Read the review Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry