Sort by

ella has logged 160 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gangsta Granny

Gangsta Granny

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Puss in Boots: The Three Diablos

Puss in Boots: The Three Diablos

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Teenage Cocktail

Teenage Cocktail

2016
×
Edit this entry  
19
SPF-18

SPF-18

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Copenhagen

Copenhagen

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Edit this entry  
25
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★★★
Edit this entry