RSS feed for lauren
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Native Son

Native Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thunderbirds

Thunderbirds

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Firecrackers

Firecrackers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cat Rescuers

The Cat Rescuers

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City Slickers

City Slickers

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skin

Skin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry