RSS feed for lauren

lauren has logged 291 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisterhood of Night

The Sisterhood of Night

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Horror Show

Horror Show

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★
Read the review Edit this entry