RSS feed for lauren

lauren has logged 33 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skin

Skin

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
BaadAsssss Cinema

BaadAsssss Cinema

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Classified X

Classified X

1998
×
Edit this entry  
08
Eating Animals

Eating Animals

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flypaper

Flypaper

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry