RSS feed for lauren

lauren has logged 81 entries for horror films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wildling

Wildling

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Open House

The Open House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slice

Slice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life

Life

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry