Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The National: I Am Easy to Find, Live from New York's Beacon Theatre

The National: I Am Easy to Find, Live from New York's Beacon Theatre

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
18
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Once Aurora

Once Aurora

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
Edit this entry  
01
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry