• Wildlife

    Wildlife

    ★★★★½

    well now i’m sad

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    never have i been so stressed!

  • I Am Easy to Find

    I Am Easy to Find

    ★★★★½

    mike mills takes every opportunity to give alicia vikander praise in the director’s commentary, and i am here for it!!
    also: “why am i crying? oh fuck it’s aaron’s chords” - same

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    👌

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    omg this was so much fun!!

  • I Am Easy to Find

    I Am Easy to Find

    ★★★★

    it had me crying into my drink, so totally on brand for the national

  • Happy as Lazzaro

    Happy as Lazzaro

    ★★★★½

    tancredi has left me with the strongest urge to bleach my hair

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★★

    andrew garfield can’t run: the movie

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    mr larry mcpherson is still my idol

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    oh my god i love it!!

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    my neighbour makes dollhouses, and her name is also annie, so she can no longer be trusted

  • Once Aurora

    Once Aurora

    ★★★★★

    of course i started crying 3 minutes into this.

    ps, magnus i love u, pls always be there for aurora