Sort by

Jakelene has logged 212 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★
Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Man

First Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Viva

Viva

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
WolfCop

WolfCop

2014
×
★½
Edit this entry