Sort by

Jake has logged 197 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ghost

Ghost

1990
×
★★
Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★½
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wounds

Wounds

2019
×
½
Edit this entry  
28
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Nursery Rhymes

Nursery Rhymes

2018
×
Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
2nd Class

2nd Class

2018
×
Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wild Child

Wild Child

2008
×
★½
Edit this entry  
10
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Click

Click

2006
×
★★
Edit this entry  
30
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★½
Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★½
Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Edit this entry  
10
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Edit this entry  
07
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry