Sort by

Jake has logged 458 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom

Phantom

1922
×
★★★
Edit this entry  
24
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Canyons

The Canyons

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adam Resurrected

Adam Resurrected

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Walker

The Walker

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dominion: Prequel to The Exorcist

Dominion: Prequel to The Exorcist

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ted 2

Ted 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
In My Country

In My Country

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Forever Mine

Forever Mine

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Affliction

Affliction

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Touch

Touch

1997
×
★½
Edit this entry  
04
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beyond Rangoon

Beyond Rangoon

1995
×
★½
Edit this entry  
01
Witch Hunt

Witch Hunt

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★
Edit this entry  
29
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★½
Edit this entry  
28
Finian's Rainbow

Finian's Rainbow

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★★
Edit this entry