Sort by

Jake has logged 462 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Yeast

Yeast

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tokyo Tribe

Tokyo Tribe

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Fear X

Fear X

2003
×
★★
Edit this entry  
07
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Scarlet Diva

Scarlet Diva

2000
×
Edit this entry  
05
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry