Sort by

Jake has logged 40 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
31

31

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
13
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
05
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry