Jake has logged 607 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Audrey the Trainwreck

Audrey the Trainwreck

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green

Green

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
There's Nothing You Can Do

There's Nothing You Can Do

2008
×
Edit this entry  
17
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
16
To Catch a Yeti

To Catch a Yeti

1995
×
Edit this entry  
16
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★
Edit this entry  
15
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
24 Exposures

24 Exposures

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Edit this entry