Jake has logged 44 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★
Edit this entry  
27
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inside the Coppola Personality

Inside the Coppola Personality

1981
×
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Absentia

Absentia

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
In the Couch

In the Couch

×
Read the review Edit this entry  
14
Creative Nonfiction

Creative Nonfiction

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
We Go Way Back

We Go Way Back

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Swimming in Your Skin Again

Swimming in Your Skin Again

2015
×
Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
Edit this entry  
09
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Tripper

The Tripper

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★
Edit this entry