Sort by

Jacob has logged 429 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
UHF

UHF

1989
×
★★★
Edit this entry  
30
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Overboard

Overboard

2018
×
★★
Edit this entry  
13
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Christmas Dream

The Christmas Dream

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★½
Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★½
Edit this entry  
21
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★½
Edit this entry