Sort by

Jacob has logged 24 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Report

The Report

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Read prior review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
06
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
1776

1776

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry