Jake has logged 425 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sleepless Night

Sleepless Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★½
Edit this entry  
29
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
Edit this entry  
29
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Keep

The Keep

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
25
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Noise

Sound of Noise

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
Edit this entry  
16
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Edit this entry  
15
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
Edit this entry  
15
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of the River Plate

The Battle of the River Plate

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of the World

The Edge of the World

1937
×
★★★½
Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Land of the Pharaohs

Land of the Pharaohs

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Consuming Spirits

Consuming Spirits

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
Read the review Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★½
Edit this entry