Sort by

Jake has logged 541 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulberry St.

Mulberry St.

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Edit this entry  
20
A Letter to Elia

A Letter to Elia

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ellie Lumme

Ellie Lumme

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trances

Trances

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Redes

Redes

1936
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quills

Quills

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Viola

Viola

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry