Jake has logged 34 entries for films during September 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Socrates

Socrates

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Medea

Medea

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Riddick

Riddick

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Horns

Horns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Film

The Last Film

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Austenland

Austenland

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Redemption

Redemption

2013
×
★★★★
Edit this entry