Sort by

Jake has logged 39 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Muscle Shoals

Muscle Shoals

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightjohn

Nightjohn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Breakfast with Curtis

Breakfast with Curtis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Second Civil War

The Second Civil War

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In a World...

In a World...

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
General Della Rovere

General Della Rovere

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Faust

Faust

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suspended Vocation

The Suspended Vocation

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry