Jake has logged 45 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wait

The Wait

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiness

Happiness

1935
×
Edit this entry  
28
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Earth

Earth

1930
×
Read the review Edit this entry  
28
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Go

Mr. Go

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Home from the Hill

Home from the Hill

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
T-Men

T-Men

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Fields

Green Fields

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vikingdom

Vikingdom

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Will You Still Love Me Tomorrow?

Will You Still Love Me Tomorrow?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Butler

The Butler

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary

Mary

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Hustle

American Hustle

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suspect

The Suspect

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hahaha

Hahaha

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elysium

Elysium

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Caught in the Web

Caught in the Web

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry