Jake has logged 88 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Milla

Milla

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Communists

Communists

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Porto

Porto

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Aos Sí

Aos Sí

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Eureka

Eureka

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
News from home

News from home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Winter

The Last Winter

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
PROTOTYPE

PROTOTYPE

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★½
Edit this entry  
11
Submergence

Submergence

2017
×
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Bodied

Bodied

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Mrs. Fang

Mrs. Fang

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Square

The Square

2017
×
★★
Edit this entry