Sort by

Jake has logged 33 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kaala Patthar

Kaala Patthar

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gamera 3: Revenge of Iris

Gamera 3: Revenge of Iris

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gamera 2: Attack of Legion

Gamera 2: Attack of Legion

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Aces Go Places II

Aces Go Places II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
Morbius

Morbius

2022
×
Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★
Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
03
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bubble

The Bubble

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★
Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Boon

Boon

2022
×
★½
Edit this entry