2012

Jake Cole Jake Cole’s year in review

Jake’s highest rated films

  • The Clock

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Heaven's Gate

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Cosmopolis

    ★★★★★

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★★

  • There's Always Tomorrow

    ★★★★★

  • Hatari!

    ★★★★★

  • Romancing in Thin Air

    ★★★★★

  • White Hunter Black Heart

    ★★★★★

  • Streets of Fire

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Fixed Bayonets!

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 427 Films watched
  • 35.6 Average per month
  • 8.2 Average per week

Milestones

First Film

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Feb 8

Most Watched

Moonrise Kingdom

twice

Magic Mike

twice

Looper

twice

Last Film

The Big Gundown

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
235 films
Thriller
109 films
Comedy
102 films
Action
97 films
Adventure
72 films
Romance
68 films
Sci Fi
63 films
Crime
60 films
Horror
48 films
Mystery
41 films
USA
302 films
UK
64 films
France
55 films
Germany
30 films
Canada
16 films
Italy
12 films
Japan
10 films
Switzerland
9 films
Hong Kong
9 films
India
6 films
English
361 films
French
52 films
German
30 films
Spanish
27 films
Russian
22 films
Italian
18 films
Japanese
13 films
Chinese
13 films
Cantonese
12 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 24

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jake’s most liked review

The Green Ray

★★★★★

A film that speaks to me like few others. I see so much of Delphine in myself that the film would be hard to watch if its criticism of her reservedness weren't so empathetically delivered. Rohmer was a master.

More reviews

Jake’s most liked list

My Top 100

List is alphabetical. One film per director

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

I Accuse My Parents
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Cinematic Titanic: East Meets Watts

Films watched in 2012

  • The Big Gundown
  • The Clock
  • Sleepless Night
  • Judge Dredd
  • An Extremely Goofy Movie
  • Jack Reacher
  • The Keep
  • The Thief of Bagdad
  • The Small Back Room
  • Django Unchained
  • The Loneliest Planet
  • Lonesome
  • From Russia with Love
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Dr. No
  • A Canterbury Tale
  • Bernie
  • Twixt
  • Sound of Noise
  • Girl Walk: All Day
  • Sound of My Voice
  • Jack Frost
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Barbara
  • Damsels in Distress
  • Brazil
  • Naqoyqatsi
  • Design for Living
  • Finding Nemo
  • Flight
  • The Bad and the Beautiful
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Barry Lyndon
  • Powaqqatsi
  • Koyaanisqatsi
  • End of Watch
  • The Battle of the River Plate
  • The Color Wheel
  • Heaven's Gate
  • The Edge of the World
  • It's Such a Beautiful Day
  • Rust and Bone
  • Breaking News
  • Cloud Atlas
  • The Deep Blue Sea
  • Land of the Pharaohs
  • Consuming Spirits
  • The Deer Hunter
  • Frankenweenie
  • Les Misérables
  • They Live
  • The Sessions
  • The Ladykillers
  • This Is 40
  • Cosmopolis
  • Tabu
  • The Bridges of Madison County
  • 49th Parallel
  • The Ladykillers
  • There's Always Tomorrow
  • Hatari!
  • Bad 25
  • On the Road
  • Perfect Blue
  • The Last Wave
  • Lincoln
  • The Rescuers Down Under
  • Ishtar
  • The Rescuers
  • Life Without Principle
  • Beasts of the Southern Wild
  • Romancing in Thin Air
  • White Hunter Black Heart
  • Anna Karenina
  • Weekend
  • Streets of Fire
  • The Best Exotic Marigold Hotel
  • Woman Is the Future of Man
  • The Day He Arrives
  • Holy Motors
  • Generation P
  • The King of Comedy
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie
  • The Turin Horse
  • Moonrise Kingdom
  • I Know Where I'm Going!
  • Skyfall
  • The Comedy
  • Fixed Bayonets!
  • Johnny Guitar
  • The Game
  • Detention
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Little Shop of Horrors
  • The French Connection
  • Lockout
  • On Her Majesty's Secret Service
  • The House of Steinbrenner
  • Election
  • Prince of Darkness
  • The Devil's Rejects
  • Vamps
  • Marnie
  • Knife in the Water
  • The Birds
  • The Phantom of the Opera
  • The Revisionaries
  • Death and the Maiden
  • Magic Mike
  • Dionysus in '69
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Hard Target
  • We Own the Night
  • The Tenant
  • Young Frankenstein
  • A Perfect Getaway
  • Nobody Walks
  • What's Up, Doc?
  • Argo
  • Unfaithfully Yours
  • I'm Not There.
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Frantic
  • Macbeth
  • Death Proof
  • They All Laughed
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • The Heartbreak Kid
  • Killer Joe
  • Looper
  • Lawrence of Arabia
  • Butter
  • King Lear
  • Red Line 7000
  • Pola X
  • Hail Mary
  • Looper
  • Rosemary's Baby
  • Domino
  • Dune
  • Thirst
  • Thor
  • Mauvais Sang
  • Center Stage
  • The Avengers
  • Tess
  • Mikey and Nicky
  • Event Horizon
  • Three on a Match
  • The Hole
  • Clueless
  • The Master
  • Raiders of the Lost Ark
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Titanic
  • Dredd
  • From Paris with Love
  • The Wings of Eagles
  • Spider
  • Spy Game
  • The Musketeer
  • Avatar
  • Bronson
  • Crimson Tide
  • Samsara
  • The Last Boy Scout
  • Batman Begins
  • Resident Evil: Retribution
  • The 39 Steps
  • Ornette: Made in America
  • Dressed to Kill
  • Showgirls
  • If God Is Willing and Da Creek Don't Rise
  • The Shark Is Still Working
  • The Wild and Wonderful Whites of West Virginia
  • Resident Evil: Afterlife
  • Jaws
  • Total Recall
  • Sparrow
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • Starship Troopers
  • The Stupids
  • Beauty Is Embarrassing
  • Face/Off
  • Angels in the Outfield
  • To Live and Die in L.A.
  • The Three Musketeers
  • Accident
  • The Heartbreak Kid
  • Robot & Frank
  • Universal Soldier: Regeneration
  • Dragon Eyes
  • Planet of the Apes
  • Inland Empire
  • The Nightmare Before Christmas
  • Unstoppable
  • Premium Rush
  • ParaNorman
  • Enemy of the State
  • Ernest Saves Christmas
  • The Hunger
  • The Elephant Man
  • The Straight Story

See all 427

Highly rated films Jake missed

  • John Mulaney: New in Town
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Elena
  • Wolf Children
  • McCullin
  • The Hollow Crown: Richard II
  • Laurence Anyways

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more