2018

Jake Cole Jake Cole’s year in review

Jake’s highest rated films

  • Chimes at Midnight

    ★★★★★

  • Klute

    ★★★★★

  • Splendor in the Grass

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Flowers of Shanghai

    ★★★★★

  • Syndromes and a Century

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Memories of Underdevelopment

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★★

  • Dil Se..

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 282 Films watched
  • 23.5 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Taipei Story

Jan 2

Most Watched

Black Panther

twice

The Tree of Life

twice

The Greatest Showman

twice

Last Film

Chimes at Midnight

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
165 films
Comedy
61 films
Action
55 films
Thriller
48 films
Adventure
46 films
Crime
32 films
Sci Fi
30 films
Fantasy
30 films
Romance
30 films
Mystery
27 films
USA
185 films
France
42 films
UK
41 films
Japan
17 films
Germany
16 films
China
16 films
Italy
12 films
Canada
11 films
Hong Kong
9 films
Australia
6 films
English
227 films
French
31 films
Spanish
24 films
German
17 films
Italian
16 films
Chinese
15 films
Japanese
14 films
Russian
13 films
Cantonese
7 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 7

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jake’s most liked review

Black Panther

★★½

Coogler's Creed is one of the best films of its kind, a work that confronted and gently but pointedly revised the racist underpinnings of the Rocky franchise and then happened to make the best movie in the whole series by its own rules. Black Panther, by contrast, is the latest…

More reviews

Jake’s most liked list

2018

Including all films I've seen that either have or will receive US theatrical distribution in 2018.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Protokolle

Films watched in 2018

  • Chimes at Midnight
  • Klute
  • Aquaman
  • City on Fire
  • 2001: A Space Odyssey
  • Black Panther
  • The Lady from Shanghai
  • Black Mother
  • The Green Fog
  • Minding the Gap
  • The House That Jack Built
  • Mirai
  • The Favourite
  • Bohemian Rhapsody
  • Vice
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Amazing Grace
  • True Stories
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Gotti
  • The Other Side of the Wind
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Rider
  • Shirkers
  • Bisbee '17
  • Ashes and Diamonds
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Time Regained
  • Cluny Brown
  • The Grief of Others
  • Suspiria
  • Outlaw King
  • A Private War
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • Flowers of Shanghai
  • A Simple Favor
  • Police Story
  • Creepshow
  • A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While
  • A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold
  • Bodied
  • The Guilty
  • Syndromes and a Century
  • Daisy Miller
  • Dead Man
  • The Tree of Life
  • The Tree of Life
  • The Rain People
  • Greta
  • Venom
  • She's the Man
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • The Day of the Jackal
  • Blissfully Yours
  • My Man Godfrey
  • Bad Reputation
  • Gloria
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Killing
  • Roma
  • Green Book
  • Vox Lux
  • Fahrenheit 11/9
  • Jinpa
  • What You Gonna Do When the World's on Fire?
  • First Man
  • Long Day's Journey Into Night
  • If Beale Street Could Talk
  • High Life
  • Mid90s
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Widows
  • White Boy Rick
  • A Star Is Born
  • In Fabric
  • The Sisters Brothers
  • The Predator
  • Peterloo
  • Shadow
  • Non-Fiction
  • Transit
  • The Image Book
  • Shoplifters
  • The Manchurian Candidate
  • Tucker: The Man and His Dream
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Watchmen
  • Thor: The Dark World
  • Splendor in the Grass
  • Burning
  • Mandy
  • Kin
  • Thor
  • Memories of Underdevelopment
  • sex, lies, and videotape
  • Blood Simple
  • Life Stinks
  • Happy as Lazzaro
  • Iron Man 3
  • Mile 22
  • Alpha
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • The Meg
  • Eighth Grade
  • Support the Girls
  • BlacKkKlansman
  • Andrei Rublev
  • Ash Is Purest White
  • History of the World: Part I
  • The Darkest Minds
  • Dil Se..
  • High Anxiety
  • Detective Dee: The Four Heavenly Kings
  • How to Train Your Dragon 2
  • Track 29
  • How to Train Your Dragon
  • Lost in America
  • Blindspotting
  • The Greatest Showman
  • Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Fabulous Baker Boys
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Your Name.
  • Mamma Mia!
  • Last Days
  • Leave No Trace
  • Ninotchka
  • The Navigator: A Medieval Odyssey
  • Mulholland Drive
  • Rumble Fish
  • Casino
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Deep Cover
  • Hereditary
  • Muriel's Wedding
  • The Jericho Mile
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Ant-Man and the Wasp
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Madeline's Madeline
  • The King
  • Summer 1993
  • The Incredibles
  • Under Capricorn
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Ocean's Eight
  • First Reformed
  • 24 City
  • On the Seventh Day
  • The World
  • The Great Silence
  • Rodin
  • Ghost in the Shell
  • Mysterious Object at Noon
  • Solo: A Star Wars Story
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Kaili Blues
  • Pickpocket
  • Act da Fool
  • Light Sleeper
  • Speed Racer
  • Blue Collar
  • Thirst Street
  • Night Moves
  • Angel's Egg
  • The Portrait of a Lady
  • The Age of Innocence
  • Ricki and the Flash
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Deadpool 2
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • On Chesil Beach
  • La Belle Noiseuse
  • Byzantium
  • Everything Else
  • Terminal
  • Tully
  • Avengers: Infinity War
  • Tea and Sympathy
  • You Were Never Really Here
  • The Color of Pomegranates
  • Duck, You Sucker
  • Frownland
  • Let the Sunshine In
  • Zama
  • Fail to Appear
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • The Dreamed Path
  • Borg vs McEnroe
  • Tideland
  • Rita, Sue and Bob Too
  • The Golden Coach
  • Ready Player One
  • Morvern Callar
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Happiness of the Katakuris

See all 282

Highly rated films Jake missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more