2019

Jake Cole Jake Cole’s year to date

Jake’s highest rated films

  • Khrustalyov, My Car!

    ★★★★★

  • Sans Soleil

    ★★★★★

  • Silence

    ★★★★★

  • Will Success Spoil Rock Hunter?

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

  • Begotten

    ★★★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★½

  • The Wayward Cloud

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Flaming Creatures

    ★★★★½

  • The Watermelon Woman

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Performance

    ★★★★½

  • Fat City

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 75 Films watched
  • 15 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Bumblebee

Jan 1

Most Watched

Us

twice

Last Film

Avengers: Endgame

Apr 25

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Thriller
17 films
Comedy
13 films
Action
13 films
Adventure
12 films
Sci Fi
9 films
Horror
8 films
Romance
8 films
Mystery
7 films
History
6 films
USA
49 films
France
12 films
UK
10 films
Germany
6 films
Canada
6 films
Italy
3 films
Japan
2 films
Australia
2 films
Sweden
2 films
Switzerland
2 films
English
61 films
Spanish
7 films
French
6 films
German
3 films
Latin
2 films
Turkish
2 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Japanese
2 films
Tagalog
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jake’s most liked review

Us

★★★

Get Out was sharpest in how it ducked horror's worst standbys of relying on characters to be stupid; Chris was tense from the start, quick to catch on to problems, but prevented from executing any of his shrewd ideas for escape by foes who honestly outplanned him. Us too often…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Christian Mingle
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

MS Slavic 7
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2019

  • Avengers: Endgame
  • The Wayward Cloud
  • Escape from L.A.
  • Rafiki
  • Sans Soleil
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Khrustalyov, My Car!
  • Her Smell
  • Manila in the Claws of Light
  • Scarecrow
  • Begotten
  • In the Shadow of the Sun
  • Wings
  • The Watermelon Woman
  • Rocco and His Brothers
  • Mary Magdalene
  • Master Z: Ip Man Legacy
  • Shazam!
  • Sebastiane
  • Flaming Creatures
  • Bound
  • Silence
  • Mister Lonely
  • The Beach Bum
  • Fat City
  • Performance
  • The Wedding Guest
  • The Dirt
  • Perfect Blue
  • Relaxer
  • Us
  • Us
  • War for the Planet of the Apes
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Diane
  • MS Slavic 7
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Genesis
  • The Load
  • Notorious
  • To Sleep with Anger
  • The Addiction
  • Captain Marvel
  • 3 Faces
  • Gloria Bell
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • Trouble Every Day
  • They Shall Not Grow Old
  • National Treasure
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Belonging
  • Uncle Kent 2
  • Southern Comfort
  • Lords of Chaos
  • The Village
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Portuguese Woman
  • The Wicker Man
  • Donnybrook
  • Christian Mingle
  • No Country for Old Men
  • Alita: Battle Angel
  • Miss Bala
  • The Wild Pear Tree
  • Serenity
  • The Standoff at Sparrow Creek
  • Fyre Fraud
  • Fyre
  • Touch Me Not
  • Aquaman
  • A Cure for Wellness
  • A.I. Artificial Intelligence
  • A Dry White Season
  • Bumblebee

Highly rated films Jake missed

  • Booksmart
  • Parasite
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • The Lighthouse
  • Honey Boy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more