Sort by

nora has logged 406 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Savage Grace

Savage Grace

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life

Life

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Reader

The Reader

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Word

The Last Word

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry