nora has logged 53 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sun in a Net

The Sun in a Net

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revolver

Revolver

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Weightlifter

Weightlifter

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Chairs

The Chairs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Orphan

The Orphan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manila Is Full of Men Named Boy

Manila Is Full of Men Named Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tremors

Tremors

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rupture

Rupture

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Judgement

Judgement

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fence

Fence

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Song

The Song

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Heaven Is a Traffic Jam on the 405

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invasion

Invasion

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spike Island

Spike Island

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nora

Nora

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Plush

Plush

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Two Little Boys

Two Little Boys

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry