Sort by

nora has logged 31 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
See Me

See Me

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memento

Memento

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Outside In

Outside In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Calamity

Calamity

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Melomaniac

The Melomaniac

1903
×
Read the review Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Read the review Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Food

Food

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry