nora has logged 48 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
27
The Seven Deadly Sins

The Seven Deadly Sins

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kino-Pravda No. 6

Kino-Pravda No. 6

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gourmet Baby

Gourmet Baby

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evening Primrose

Evening Primrose

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Strangulation Blues

Strangulation Blues

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Darling

Darling

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Hobbs Takes a Vacation

Mr. Hobbs Takes a Vacation

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Man and a Woman: 20 Years Later

A Man and a Woman: 20 Years Later

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Be Pretty and Shut Up!

Be Pretty and Shut Up!

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry