Sort by

nora has logged 424 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Lost Paradise

Lost Paradise

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Searchers

The Searchers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rising Tones Cross

Rising Tones Cross

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Close

Close

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two-Gun Man from Harlem

Two-Gun Man from Harlem

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Movie Crazy

Movie Crazy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babbleonia

Babbleonia

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Amateurist

The Amateurist

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Crocodile Conspiracy

Crocodile Conspiracy

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry