RSS feed for nora
  • The Farewell

    ★★★★½

  • Late Night

    ★★½

  • Fyre

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Ellen DeGeneres: Relatable

  • Vice

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Princess Switch

  • Mary Queen of Scots

    ★★½

  • Christmas with a View

    ½

  • Auntie Edna

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Warp Speed Chic

    ★★½

  • Flight of the Conchords: Live in London

  • Overlord

    ★★½

  • Echo in the Canyon

    ★★

  • Green Book

    ★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★½

  • High Life

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★½

  • Manila Is Full of Men Named Boy

    ★★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Iliza Shlesinger: Elder Millennial

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • Sharp Objects

  • Fence

    ★★★½

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • Set It Up

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Weightlifter

    ★★

  • Whack World

    ★★★½

  • A Very English Scandal

    ★★★½

  • Chris Fleming: Showpig

  • The Song

    ★★★★½

  • The Orphan

    ★★★★½

  • Royal Romance: The Marriage of Prince Harry and Meghan Markle

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • Woman at War

    ★★★★

  • Resonance

  • Judgement

    ★★½

  • The Kissing Booth

  • Evil Genius

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

  • Dirty Computer

    ★★★½

  • Bao

    ★★★★

  • Alex Strangelove

    ★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★

  • Hamlet

    ★★★★

  • James Acaster: Repertoire

  • Allen Anders: Live at the Comedy Castle (circa 1987)

    ★★★

  • Blockers

    ★★★

  • Duck Duck Goose

    ★★

  • The Party's Just Beginning

    ★★★½

  • Game Night

    ★★★★½

  • Unsane

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★