RSS feed for nora
  • Man of the World

    ★★

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • Taris

    ★★★★

  • The Big Trail

    ★★★

  • À propos de Nice

    ★★★

  • Ladies of Leisure

    ★★★½

  • The Blue Angel

    ★★½

  • People on Sunday

    ★★★★

  • Anna Christie

    ★★½

  • Their Own Desire

    ★½

  • A Straightforward Boy

    ★★★½

  • I Graduated, But...

    ★★★★

  • Blackmail

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • A Woman of Affairs

    ★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★½

  • Show People

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★★½

  • Lonesome

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • The Finishing Touch

    ★★½

  • Love

    ★★★½

  • The Unknown

    ★★★½

  • Children of Divorce

    ★★★★

  • The Show

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Flesh and the Devil

    ★★★★★

  • Bardelys the Magnificent

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★½

  • Mantrap

    ★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★½

  • The Merry Widow

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • Entr'acte

    ★★★

  • He Who Gets Slapped

    ★★★★½

  • Ballet mécanique

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Toll of the Sea

    ★★

  • Monte Cristo

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • The Daughter of Dawn

    ★★½

  • One Week

    ★★★★

  • High and Dizzy

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • Within Our Gates

    ★★★★½

  • A Day's Pleasure

    ★★★

  • Billy Blazes, Esq.

    ★★★½

  • Young Mr. Jazz

    ★★★★

  • Ask Father

    ★★★

  • The Immigrant

    ★★★

  • A Man There Was

    ★★★

  • Two Knights of Vaudeville

    ★★★

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★

  • Suspense

    ★★★★

  • Falling Leaves

    ★★★★

  • The Hallucinations of Baron Munchausen

    ★★

  • The Unchanging Sea

    ★★½

  • Those Awful Hats

    ★★★

  • Fantasmagoria

    ★★★½

  • The Dancing Pig

    ★★★½

  • The '?' Motorist

    ★★★★½

  • Dream of a Rarebit Fiend

    ★★★

  • Baby's Toilet

  • Dog Factory