Sort by

Jake has logged 623 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Minutes

Minutes

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Edit this entry  
05
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry