Jake has logged 46 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
Edit this entry  
30
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

Scooby-Doo! and the Gourmet Ghost

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
06
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Trail: Inside the 2020 Primaries

On the Trail: Inside the 2020 Primaries

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tesla

Tesla

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry