Sort by

Jake has logged 64 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Clean

Clean

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shiinomi School

The Shiinomi School

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Girl

White Girl

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Hole of My Own Making

A Hole of My Own Making

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unending Advance

Unending Advance

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meanwhile

Meanwhile

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Believeland

Believeland

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hands over the City

Hands over the City

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Robinson in Space

Robinson in Space

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
Edit this entry  
07
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Sleeping Tiger

The Sleeping Tiger

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Hollywood

Red Hollywood

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thoughts That Once We Had

The Thoughts That Once We Had

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chutaro of Banba

Chutaro of Banba

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horns

Horns

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
The Last Turning

The Last Turning

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
What Is Cinema?

What Is Cinema?

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bowery

The Bowery

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Believeland

Believeland

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girl in the Window

Girl in the Window

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry