jakethesnake has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jexi

Jexi

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry