Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Music

Music

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mother

Mother

1926
×
★★★½
Edit this entry  
14
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Very Excellent Mr. Dundee

The Very Excellent Mr. Dundee

2020
×
Edit this entry  
28
Crocodile Dundee in Los Angeles

Crocodile Dundee in Los Angeles

2001
×
★½
Edit this entry  
28
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★★
Edit this entry  
27
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The President's Analyst

The President's Analyst

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
All the Light in the Sky

All the Light in the Sky

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Judgement in Stone

A Judgement in Stone

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Massacre at Central High

Massacre at Central High

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Conquest

Conquest

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mei and the Kittenbus

Mei and the Kittenbus

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★
Edit this entry  
07
The Mercenary

The Mercenary

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Human, Space, Time and Human

Human, Space, Time and Human

2018
×
Edit this entry  
06
Liberte

Liberte

2019
×
★★½
Edit this entry