Jake has logged 149 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
29
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Speed Kills

Speed Kills

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
½
Edit this entry  
21
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nude Vampire

The Nude Vampire

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Staying Vertical

Staying Vertical

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mile 22

Mile 22

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry