Jake has logged 119 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry