Sort by

Jakob Mathews has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry