Sort by

Jakob Mathews has logged 454 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burrow

Burrow

2020
×
Read prior review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Clownado

Clownado

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Damnation

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil: Degeneration

Resident Evil: Degeneration

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry