Sort by

Jakob Mathews has logged 510 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gorillaz: Song Machine Live From Kong

Gorillaz: Song Machine Live From Kong

2021
×
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Infinite Darkness

Resident Evil: Infinite Darkness

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry