Sort by

Jakob Mathews has logged 42 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Southbound

Southbound

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Almost Human

Almost Human

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
XX

XX

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gothika

Gothika

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Houses October Built 2

The Houses October Built 2

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2021
×
½
Read the review Edit this entry