Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Fiend Without a Face

Fiend Without a Face

1958
×
★★★
Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Pointer

The Pointer

1939
×
★★★
Edit this entry  
27
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
★★★½
Edit this entry  
27
Detouring America

Detouring America

1939
×
★½
Edit this entry  
27
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bessie

Bessie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Charli XCX: Alone Together

Charli XCX: Alone Together

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Splendor

Splendor

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Three Bewildered People in the Night

Three Bewildered People in the Night

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tape

Tape

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry