Sort by

Jakob has logged 354 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rain Man

Rain Man

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Don't Hug Me I'm Scared 6

Don't Hug Me I'm Scared 6

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Don't Hug Me I'm Scared 5

Don't Hug Me I'm Scared 5

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Don't Hug Me I'm Scared 4

Don't Hug Me I'm Scared 4

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry