Sort by

Jakob has logged 36 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mojave

Mojave

2015
×
★½
Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Stuber

Stuber

2019
×
Edit this entry  
15
Dumbo

Dumbo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry