• The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★½

    This showcases more than most films, how conservative Christians get you, how they get you to fall in line with them, how they strip you of your identity, to adhere to their own agenda.
    The fact that this takes place in Upstate New York with an Indigenous person as one of the lead characters is not lost on me either, an area that is known for having territories left owned by Native Americans, with white people trying to deny the…

  • Duel

    Duel

    ★★★★

    Just as much about family issues and self-worth as much as Spielberg's later pictures. Managed to catch this in the local independent theater, so glad I could see this on the big screen.

  • Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★★½

    One of the funniest movies of the millennium, Anna Farris' facial expressions are that of comedic genius. The editing and slight sped-up footage of different actors perfectly captures Jane F's state of mind, her paranoia, and how her mind manages to float away and away from her goals.

    The film this reminded me most of was Martin Scorsese's After Hours, but instead of focusing on the anxiety of being in the underbelly of the city, it showed how freaky just…

  • For Love of the Game

    For Love of the Game

    ★★

    The team that Billy plays for in the book is the Atlanta Hawks, in the film, he plays for the Detroit Tigers. Detroit is where Sam Raimi was born, it’s the city that means the most to him. The ‘90s were a mixed bag in terms of his own success. While Army of Darkness has a massive cult following now and The Quick and the Dead is seen as a hidden gem in his filmography, at the time, one was…

  • Splendor

    Splendor

    ★★★★

    One of Araki's funniest films without a doubt, an MTV screwball comedy with shoegaze and trance pop shining through. The relationship between all three leads is pure joy.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★½

    Not an unenjoyable time, the flight photography and editing were as good as I expected them to be, the final act is killer, and Glen Powell is unsurprisingly the MVP of the film when it comes to the supporting cast (seriously, that dude is genuinely a movie star just waiting to happen).
    But what made the original Top Gun work was the lightning chemistry between each actor, and I just did not feel that here, everything kinda felt cold? Empty?…

  • Three Bewildered People in the Night

    Three Bewildered People in the Night

    ★★★

    Not an absolutely canonical work from Araki as this feels like a prototype for his films to come, but this was a very sweet film, the dynamic between the three leads carried it all the way through.

  • Tape

    Tape

    ★★★★½

    One of the greatest examples of a play being accentuated by the filmmaking. Experimental in nature for Linklater.for many reasons, but one of the biggest being that the editing of the film often cuts to different faces of those in the room. Each character is rarely in the same frame, which should be a warning sign for a play adaptation, as having characters in the same space is ideal to the chemistry and ideal to the characters and their situations.…

  • Poison

    Poison

    ★★★★

    Imagine having Superstar, Poison, and Safe as your first three films. Todd Haynes will forever be an all-timer.

  • Morocco

    Morocco

    ★★½

    Gary Cooper is so hopelessly miscast in this film that it genuinely muddies any chemistry between him and Dietrich, and makes me not as interested in the film as a result. However, I'm still thinking about the final 5 minutes. No romantic, swelling, sweeping music. Following someone you think you love, giving up a safe, happy life, and the film does not agree with the character, just focusing on the look of the vast, hot, sandy desert and the sound…

  • Waking Life

    Waking Life

    ★★★★

    Linklater's companion piece to Slacker, only focused way more on philosophy rather than developing characters to their fullest extent. Watching this with my friend who studies philosophy noticed how a lot of it is surface level, and it has to be, the film is told from the perspective of a student and how the world is now his oyster, developing these ideas and how he needs to use them to fully embrace and accept the world he lives in. Definitely…

  • The Newton Boys

    The Newton Boys

    ★★★

    Probably the least-remembered Linklater work, maybe its inclusion in the Criterion Channel can give it a new audience. Shows how Linklater can adapt to more conventional plot structures and have the dialogue and chemistry between each character be as tight as usual. Maybe the third act stretches out a tad too long, but I had a lot of fun.