Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Read the review Edit this entry  
24
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Bird

Black Bird

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shadow in My Eye

The Shadow in My Eye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Firestarter

Firestarter

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Big Soldier

Little Big Soldier

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry